روابط عمومی استانداری گیلان
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

برنامه كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري اجرا شود
 
رشت - ايرنا - معاون هماهنگي امور عمراني استاندار گيلان با اشاره به امكان انتقال بيماري هاي مختلف از حيوان به انسان، بر ضرورت اهتمام بيشتر به اجراي برنامه كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري به ويژه سگ هاي بي صاحب تأكيد كرد.
برنامه كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري اجرا شود رشت - ايرنا - معاون هماهنگي امور عمراني استاندار گيلان با اشاره به امكان انتقال بيماري هاي مختلف از حيوان به انسان، بر ضرورت اهتمام بيشتر به اجراي برنامه كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري به ويژه سگ هاي بي صاحب تأكيد كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا علي اوسط اكبري مقدم عصر يكشنبه در نشستي با موضوع بررسي راهكارهاي كاهش بيماري هاي قابل انتقال حيواني به انسان، با اشاره به اهميت اطلاع رساني و ارتقاي سطح آگاهي نسبت به موضوع آسيب هاي بهداشتي ناشي از حضور حيوانات در مناطق مسكوني اظهار داشت: مجاورت بيشتر انسان با حيوانات و نيز عوامل بيماري زايي كه به وسيله حيوانات حمل مي شوند، سبب آلودگي آب و مواد غذايي و در نتيجه ايجاد بيماري در انسان مي شود.

وي افزود: پسماند مهمترين عامل حضور حيوانات در نواحي مسكوني شهري و روستايي به منظور تامين خوراك است كه اين پديده نه تنها آلودگي زيست محيطي، بلكه آلودگي در حوزه فردي را به دنبال دارد.

وي با اشاره به اينكه تردد سگ هاي ولگرد در شهرها علاوه بر موج نگراني و ترس براي افراد، موجب انتقال بيماري هاي مختلف از جمله انواع بيماري هاي انگلي، هاري، كنه هاي حيواني و مشكلات پوستي مي شود، يادآور شد: از آنجايي كه سگ ها قابليت توليدمثل بالايي دارند اگر برنامه كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري به ويژه سگ هاي بي صاحب اجرا نشود، تعداد آنها به سرعت افزايش يافته و مخاطرات بيشتري در حوزه سلامت جامعه و امنيت شهروندان را به دنبال دارد.

اكبري مقدم با بيان اينكه در جهت حفظ سلامت اجتماعي و كاهش بيماري هاي قابل انتقال حيوان به انسان نيازمند بكارگيري رويكردي پيشگيرانه هستيم، تصريح كرد: در تحقق اين امر مهم بايد از توان و مشاركت تشكل هاي مردم نهاد بهره مند شد.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري گيلان خاطرنشان كرد: شهرداري به تنهايي قادر به جمع آوري سگ هاي ولگرد نيست بلكه بايد از ظرفيت ديگر بخش هاي دولتي و خصوصي در اين امر بهره گرفت.

وي بيان داشت: افزايش سلامت عمومي مستلزم توجه جدي به مقوله فرهنگ سلامت و خودمراقبتي است كه متاسفانه با كم توجهي به اين امر حياتي مشكلات براي جوامع به وجود آمده است.

اكبري مقدم از رسانه هاي جمعي به عنوان يكي از اركان مهم فرهنگي جامعه خواست تا نسبت به اين موضوع و اشاعه فرهنگ سلامت بيش از پيش توجه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا بيماري هاي قابل انتقال بين انسان و دام را بيماري هاي مشترك يا زئو نوز مي نامند و از جنبه اقتصادي و بهداشت انساني داراي اهميت فراواني هستند؛ بنا بر آمار سازمان بهداشت جهاني 25 درصد مرگ و مير انساني در جهان در رابطه با بيماري هاي مشترك انسان و دام است حال آنكه اين ميزان در كشورهاي در حال توسعه يك سوم است.
به گفته كارشناسان اين بيماري ها علاوه بر مشكلات بهداشتي براي انسان، تجارت و مبادله كالاي بين المللي و توليدات دامي را تحت تاثير منفي قرار مي دهند. از مجموع يك هزار و 415 عامل بيماري زا 868 مورد يعني 61 درصد، بيماري هاي مشترك انسان و دام محسوب مي شوند.

تب مالت و تب كريمه كنگو از جمله شايع ترين بيماري قابل انتقال بين انسان و دام است و از شدت، وخامت و ميزان مرگ و مير بيشتري در مقايسه با ساير بيماري هاي مشترك برخوردار است و آگاهي از راه هاي مقابله با اين بيماري ها ضروري است.

محمد عباسي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گيلان بيستم تيرماه جاري در گفت و گو با ايرنا بيان داشت كه از اواخر فروردين ماه امسال تاكنون، 23 نفر به دليل برخورداري از علائم اوليه بيماري تب كريمه كنگو، مشكوك به بيماري شناسايي شدند كه از اين تعداد 14 نفر به اين بيماري مبتلا شده و تحت درمان قرار گرفتند. اينجا را بخوانيد

وي از مردم خواست تا توصيه ها و هشدارهاي بهداشتي را براي پيشگيري از بيماري تب كريمه كنگو جدي بگيرند.

7297/‏2007/‏
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۲۳:۲۲ - ۳۰/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۱۸