روابط عمومی استانداری گیلان
پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

​ استاندار گيلان: به پزشك عمومي، متخصص و كمك پرستار نياز داريم
 
گيلان امروز- استاندار گيلان با بيان اينكه اين استان در حوزه زيرساخت هاي درماني از متوسط كشور پايين تراست، گفت : در حال حاضر نياز جدي استان تامين كادر درماني است و به پزشك عمومي، متخصص و كمك پرستار نياز داريم.

ارسلان زارع در گفت و گو با ايرنا افزود : كادر درماني استان به سبب فشار كار سنگين و متمادي خسته شده و گيلان بنا به شرايط خاص، همچنان نيازمند توجه بيشتر است.

وي با تاكيد مجدد بر اينكه بايد به تقويت نيروي انساني و كادر درماني بويژه در شرايط كنوني توجه جدي شود، اظهار كرد : كادر درماني، فداكارانه در حال خدمت است و در اين ميان تعدادي از پزشكان و پرستاران ما در مسير ايثارگري اجتماعي، شهيد راه خدمت شدند و با همه اين مسائل و تالمات؛ همچنان همه تلاشگران عرصه سلامت در فضاي همدلانه و با روحيه اي جهادي، پاي كار هستند.

زارع با تاكيد بر اينكه بارها و بارها اعلام كرده ايم گيلان همچنان يكي از كانون هاي بحراني شيوع و گسترش كرونا در كشور است، افزود : از اين رو دايم و به اشكال مختلف با بيان اينكه مهمترين مولفه در پيشگيري و موفقيت براي مقابله با اين بيماري؛ خودمراقبتي، ديگر مراقبتي و رعايت توصيه هاي بهداشت فردي و اجتماعي است از مردم خواسته ايم به اين توصيه ها عمل و از تردد غير اضطراري خودداري كنند.

خانه امن ترين مكان است

وي با بيان اينكه بايد به اين باور برسيم كه خانه، امن ترين مكان براي حفظ سلامت مردم و اقدامي عملي در جلوگيري از شيوع اين ويروس و كنترل اين بيماري است، افزود : بررسي ها و شواهد نشان مي دهد امروز مردم استان به اهميت اين امر رسيده و اكثريت آنان تلاش مي كنند اين توصيه ها را رعايت كنند.

وي اظهار كرد : در اين ميان جمعيت اندكي هم هستند كه اين مهم را جدي نگرفته و به فراموشي سپرده اند و همين مساله موجب تداوم نگراني و دغدغه جدي براي مسئولان استان شده است.

وي با اشاره به قرار داشتن در ايام پاياني سال، گفت : اين روزها و ايام نوروز را يك تهديد بالقوه مي دانيم زيرا در صورت مسافرت هموطنان به گيلان به طور قطع شاهد پراكنش ويروس و افزايش شمار مبتلايان و بحران جديد خواهيم بود كه اين امر كار كنترل بيماري را با دشواري هايي جدي مواجه مي كند.

وي با تاكيد بر اينكه گيلان همواره به عنوان يكي از مهمترين اهداف گردشگري در ايام آخر سال و نوروز بوده است، اظهار كرد : اما با توجه به شيوع كرونا در تمامي شهرستان هاي استان به صراحت اعلام مي كنم كه هموطنان به گيلان سفر نكنند و نوروز امسال را در منزل و كنار خانواده خود جشن بگيرند.

وي اظهار كرد : به سبب آلودگي كه در محيط و جغرافياي گيلان وجود دارد؛ تاكيد مي كنم كه هموطنان مسافرت خود را به ايام تابستان موكول كنند و حضور تفريحي مسافران و حتي ترددهاي غيرضروري داخل شهري و داخل استان اجحاف به مردم است زيرا هر مبتلا و بيماري كه به مراكز درماني و بيمارستان هاي ما اضافه شود؛ بار بزرگتري بر دوش فداكاران عرصه سلامت استان كه هم اكنون فشار زيادي را تحمل مي كنند، خواهد بود.

لزوم اميدآفريني در جامعه توام با ارائه هشدارهاي بهداشتي

استاندار گيلان در جلسه هم انديشي هيئت هاي مذهبي، كانون هاي قرآني، مساجد و گروه هاي جهادي استان، با اشاره به دستورات رهبر معظم انقلاب از همان روزهاي نخستين مبني بر ضرورت عزم همگاني و ملي و قرار گرفتن همه در يك صف براي مبارزه و مقابله با بيماري كرونا، يادآور شد: ايشان از همه سازمان ها و نيروهاي مسلح خواستند ضمن پيروي از دستورالعمل هاي وزارت بهداشت براي مبارزه با اين بيماري، همكاري و هماهنگي هاي كامل با دولت و ستاد ملي كرونا داشته باشند.

وي به رغم پيش بيني هاي لازم براي راه اندازي بيمارستان هاي سيار، ادامه داد: با وجود حجم بالاي مبتلايان به اين ويروس، تاكنون با كمبود تخت هاي بيمارستاني براي بستري كردن بيماران مواجه نشديم،به طور قطع سربلندي در اين آزمون بزرگ با همدلي، وفاق و انسجام ملي و تلاش هاي فداكارانه و جهادگرانه مردم و كادر ايثارگر درماني و بهداشتي محقق مي شود.

استاندار گيلان به برگزاري جلسه ستاد ملي مبارزه با كرونا به رياست رئيس جمهوري اشاره و اضافه كرد: وزير بهداشت در اين جلسه و در مطلع سخن از مردم گيلان قدرشناسي كرد كه با اختلاف نسبت به ديگر استان ها در اجراي طرح بسيج ملي مبارزه با كرونا شركت كرده اند و اين توفيق، حاصل همدلي و همكاري مردم است.

زارع با بيان اينكه گيلان به لحاظ زيرساخت هاي بهداشت و درمان از متوسط كشوري پايين تر بوده است، گفت: بديهي است در شرايط معمول كادر بيمارستاني و خدمات درماني ما تا حدودي متناسب با شمار بيماران استان باشد ولي به يكباره با شيوع اين ويروس و حجم زيادي از بيماران در تمامي شهرستان ها مواجه شديم.

وي به توصيه همه پزشكان بر پيشگيري از ارتباطات نزديك براي عدم انتقال اين ويروس اشاره كرد و متذكر شد: گروه هاي جهادي ، هيئت هاي مذهبي و سازمان هاي مردم نهاد در فضاي مجازي و توليد محتوا، به كارگروه رسانه و فضاي مجازي ستاد مديريت كرونا استان كمك كنند تا مردم عزيز همچنان توصيه هاي پزشكي را جدي بگيرند و حتي المقدور در خانه بمانند.

استاندار گيلان با بيان اينكه لازم است براي موفقيت در مبارزه با كرونا، طرح بسيج ملي را به 100 درصد برسانيم، افزود: تاكنون حدود دو ميليون و 200 هزار نفر از جمعيت استان در اين طرح مشاركت كرده اند و بايد تبليغ كنيد تا مردم وارد سامانه سلامت شده و ثبت نام كنند.

وي همچنين خاطرنشان كرد: به سبب گستردگي گيلان براي انجام اقدامات بهداشت محيطي و گندزدايي، نسبت به تقسيم استان به سه بخش مركزي، شرق و غرب اقدام كرده ايم و بر اين اساس اجراي اين فرآيند در شرق گيلان با كمك تيپ ميرزاكوچك سپاه و بخش غربي گيلان با همكاري سپاه در كنار دهياري ها و شهرداري ها صورت مي گيرد.

زارع با اشاره به مذاكرات انجام شده با نزاجا، گفت: بر اين اساس مقرر شد از امروز پنج شهرستان از سوي اكيپ هاي نيروي زميني ارتش ضدعفوني شوند و اين اقدام مستمر باشد؛ ضمن آنكه اماكن آموزشي و دانشگاه ها نيز از سوي اين گروه، از حدود نيمه فروردين ماه ضدعفوني خواهد شد.
   تاریخ: ۰۱:۱۸ - ۲۸/۱۲/۱۳۹۸   بازدید: ۶