روابط عمومی استانداری گیلان
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸

شناسايي 41 وقف جديد به ارزش 20 ميليارد تومان در گيلان
 
به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، احسان و نيكوكاري مبتني به كمك به ديگران از برترين فضائل انساني است كه اديان الهي به ويژه دين مبين اسلام بر روي آن تأكيد دارد و دستورات صريح و واضحي در اين راستا صادرشده است.

يقيناً يكي از صفت هاي نيكو و كارهاي شايسته اي كه به عنوان صدقه جاريه مي ماند و اثرات و بركات ارزشمندي را عايد واقف مي كند، سنت حسنه وقف است.

وقف علاوه بر آثار معنوي و عمل صالح ماندگاري كه در عرصه اقتصادي و خدمت رساني به مردم ايجاد مي كند و بر اين اساس انتظار مي رود در ترويج آن روحانيون و كساني كه به تريبون دسترسي دارند پيوسته آن را تبليغ كنند.

لزوم داشتن برنامه جامع علمي مبتني بر مشاركت مردمي در بقاع متبركه
استاندار گيلان در نشستي كه صبح امروز در ديدار با جمعي از مديران و دست اندركاران اوقاف و امور خيريه استان گيلان در سالن اجتماعات استانداري برگزار شد، سنت حسنه وقف را صدقه جاريه اي دانست كه سابقه تاريخي دارد و از دوران تاريخ صدر اسلام اقدامي فرهنگي، اجتماعي و ارزشي محسوب مي شود.

ارسلان زارع، وقف را نمادي از خيرخواهي، تعاون، هم زيستي و عطوفت انساني و جلوه اي از كرامت و كمال انساني دانست كه برگرفته از ايمان بالا به خدا بوده و همچنين ميل به جاويدان زيستن و ماندگاري نام نيك افراد مرهون تشويق افراد به شركت در امور وقف است.

بلاشك سنت حسنه وقف ازجمله مصاديق بارز احسان و خيرخواهي است چون به موجب وقف و ثمراتش، باقي صالحات و آبرو و نام نيك در دنيا و آخرت است.

وقف راه گشاي بسياري از مشكلات اجتماعي و اقتصادي است و به گفته استاندار اكنون كه كشور به سبب تحريم هاي ظالمانه و ناجوانمردانه استكبار دچار مشكلاتي شده، وقف به عنوان يك مؤلفه مهم در عرصه اقتصادي و در راستاي توسعه استان گيلان مؤثر است.

يكي از تأكيدات استاندار در نشست با مديران وقف گيلان كاهش مشكلات جامعه با به روزرساني نيات واقفان بود چون وي اعتقاد دارد برخي چالش ها را مي توان با توسعه وقف كمتر كرد. 

به گفته نماينده عالي دولت در استان گيلان بقاع متبركه و امامزادگان نياز دارند بر اساس طرح هاي جامع مصوب نسبت به توسعه بهبود آن ها اقدام شود تا كيفيت خدمت رساني به زائرين بومي و استاني افزايش پيدا كند.

استاندار خبر داد كه طبق آمارها بالغ بر 17 هزار نفر به مناسبت ايام اربعين وارد استان شدند و اكثراً در بقاع متبركه اسكان داشتند و ازاين رو بايد به لحاظ زيرساختي با زائران و مجاوران همراهي شود.

زارع همچنين قول داد كه ستاد بازسازي آستانه اشرفيه و خواهر امام رشت دنبال مي شود و بايد هدايت و جلب مشاركت هاي مردمي بر اساس طرح هاي جامع باشد.

به گفته استاندار طرح هاي زيرساختي زمان بر هستند و بنابراين بايد با يك طرح جامع علمي و مشاركت مردمي طرح هاي عمراني در بقاع ازجمله آستانه اشرفيه و رشت را پيش برد.

اقدامات ارزشمند اجتماعي و اقتصادي اوقاف در كنار فعاليت هاي قرآني
حجت الاسلام والمسلمين ستار عليزاده  نيز اين نشست در ابتداي گزارش خود به استاندار گيلان وقف را دفاع همه جانبه از انقلاب، اسلام و مردم در برابر همه تهديدات دشمن دانست و گفت كه وقف رفيق دولت و پل ارتباطي مردم و حاكميت محسوب مي شود.

به گفته مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان يك هزار و 570 برنامه در طول سال به طور ميانگين در 400 بقعه متبركه با حضور يك صد روحاني در سطح استان برگزارشده و علاوه بر آن 230 خيمه معرف جهت مشاوره اعتقادي، پاسخ گويي به شبهات ديني و احكام نيز در سطح بقاع متبركه استان داير شده است.

علاوه بر اقدامات معرفتي و اعتقادي كه از سوي اوقاف دنبال مي شود، 330 مربي در 361 كلاس و يك مركز حفظ مجازي قرآن كه در آن دو هزار و 500 نفر فعال هستند نيز از ديگر برنامه هايي هست كه در گزارش عليزاده به چشم مي خورد.

يكي ديگر از محوري ترين اقدامات اوقاف و امور خيريه گيلان در بخش قرآني است. در راستاي برنامه هاي قرآني كه از سوي متولي آن در استان دنبال مي شود، يك هزار و 600 جلسه برگزاري قرائت قرآن و تفسير، 60 محفل انس با قرآن و ساير مباحث آموزشي و معرفتي در حوزه علوم قرآني برگزارشده است.

اوقاف و امور خيريه امروزه تنها در بخش قرآني و معرفتي نيست كه پيشگام شده بلكه اين دستگاه حاكميتي مردم مدار در حوزه اقتصادي نيز فعال است به طوري كه توانسته با هدايت و جمع آوري نذورات و موقوفات خيران اقدامات قابل توجهي در حوزه اقتصادي ايجاد كند.

مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان مي گويد با استفاده از منابع خيرين و متمكنين و همچنين با استفاده از مستغلات و اراضي كه در اختيار اوقاف قرارگرفته، توانسته پنج پروژه عمراني را براي مردم در سطح استان افتتاح يا آماده افتتاح كند كه در صورت بهره برداري از آن ها 26 شغل به وجود خواهد آمد.

به گفته عليزاده از سال گذشته تاكنون كه گزارشي به نماينده عالي دولت در استان ارائه مي دهد،  بيش از 380 ميليارد تومان مردم و خيرين به اوقاف و امور خيريه استان كمك مالي كرده اند و اين رقم در جاي خود بسيار حائز اهميت است.

حضور در عرصه هاي اجتماعي از ديگر بخش هايي بود كه مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان با آن اشاره كرد و گفت كه اوقاف همه اقداماتش را در سازمان در قالب طرح افق برگزار مي كند كه در اين بُعد، امسال براي اولين بار سه زنداني  را آزاد، سه زائر اربعين حسيني را به عتبات و عاليات اعزام،  خريد برخي از تجهيزات پزشكي در بيمارستان هاي موقوفه، كمك 150 ميليون توماني به پرورشگاه ها، توزيع يك صد بسته حمايتي به نيازمندان بر اساس نيات واقفان و نمونه اقدامات مشابه كه در نوع خود كم نظير بوده است.

گفتني است دفاع از موقوفات از سياست هاي اوقاف بوده و جداي از آن موقوفات جديدي نيز در استان شناسايي شده اند كه به اذعان مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان 41 وقف جديد باارزش 20 ميليارد تومان در استان شناسايي شده است.

اما در كنار ارائه گزارش عملكرد به استاندار، عليزاده انتظاراتي را نيز خطاب به استاندار مطرح كرد. وي بيان كرد كه دو بقعه در استان سيد جلال الدين اشرف و ديگري خواهر امام رضا عليه السلام فرزند بلافصل امام موسي كاظم عليه السلام هستند اما وضعيت عمراني عرصه و عياني آن ها براي مردم و زائران ناخوشايند است و لازم است همچون گذشته استاندار در رأس ستاد بازسازي آن ها قرار بگيرد.

وضعيت اعتباري اوقاف و امور خيريه در كنار حجم بالاي عملكرد اين نهاد گلايه اي بود كه مديركل اوقاف و امور خيريه استان به آن اشاره و در ادامه يادآور شد كه اين اداره كل به جز درآمدهايي كه از موقوفات مردمي دارد تنها از جزئي از اعتبارات تملك و دارايي برخوردار است.

احيا موقوفات از سوي شهرداران يكي ديگر از بخش هايي بود كه عليزاده به آن تأكيد كرد و از استاندار خواست تا تدابيري بينديشد تا شهرداران را مكلف كند يكي ديگر از دستگاه هايي كه از آن ها استعلام صورت مي گيرد را اوقاف قرار دهد؛ وي معتقد است استعلام از اوقاف از سوي شهرداري ها مي تواند بسياري از موقوفات را احيا كند.

انتهاي پيام/84008
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
   تاریخ: ۱۲:۰۰ - ۱۲/۰۸/۱۳۹۸   بازدید: ۱۳