روابط عمومی استانداری گیلان
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

پايش بيش از يك ميليون گيلاني در طرح بسيج ملي مبارزه با كرونا
 
دانشگاه علوم پزشكي گيلان
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي گيلان ( وب دا) ؛ دكتر ارسلان سالاري در نشست ستاد مديريت و مقابله با بيماري كرونا كه با حضور استاندار گيلان و جمعي از طلاب و هيات هاي مذهبي در استانداري گيلان برگزار شد ، اظهار داشت : به منظور تسريع در تشخيص ويروس كرونا، آزمايشگاه تشخيص در گيلان راه اندازي شده است.

وي با بيان اينكه به عنوان يك بسيجي از تمام ظرفيت ها و امكانت موجود در دانشگاه علوم پزشكي گيلان براي مقابله با اين بيماري استفاده مي كنيم، تصريح كرد: به علت زير ساخت هاي معيوب در بيمارستان هاي گيلان كه در حال حاضر گريبانگير ما است مردم ما مجبور شدند در اورژانس ها در زمين بخوابند و تمام تلاش و همت ما بر اين است كه اين زير ساخت ها را برطرف كنيم.

رييس دانشگاه افزود: هر بيمارستاني را كه ما براي بيماران كرونا اختصاص داديم با چالش ها و تجمعات مردمي مواجه بوديم و همه هدف ما اين است كه اگر بيمارستاني را براي اين بيماري اختصاص مي دهيم ، فقط مخصوص شهروندان همان شهر باشد.

دكتر سالاري ادامه داد:  به دليل شيوع اين بيماري و گسترش آن در استان گيلان در مجموع 26 بيمارستان از جمله بيمارستان هاي رازي ، ولي عصر نيروي درياي و ... را براي اين بيماري كرونا اختصاص داده ايم.

رييس دانشگاه علوم پزشكي گيلان با اشاره به اينكه نياز اوليه ما 12 هزار ماسك براي كادر درمان بود، گفت: دانشگاه علوم پزشكي نه توليد كننده ماسك و نه صادر كننده ماسك است بلكه فقط مصرف كننده است و با توجه به اقتصاد ضعيف و تحريم هاي ضالمانه هنوز در تجهيزات و دارو با مشكل مواجه هستيم.

وي ياد آور شد: ما مي توانيم يك سوم نياز هاي استان را برطرف كنيم ولي با ورود اين بيماري و آماده نبودن زير ساخت ها همواره با مشكلاتي رو به رو هستيم.

دكترسالاري به غربالگري يك ميليون و 500 هزار نفر از جمعيت 2 ميليون و 500 هزار نفري گيلان نسبت به ويروس كرونا اشاره كرد و افزود: غربالگري توسط 7 هزار و 500 نفر بسيجي و 3 هزار نفر بهورز در استان انجام شده است.

وي با اشاره به بستري 6 هزار نفر در رابطه با ويروس كرونا در گيلان، اظهاغر داشت: تعداد 3 هزار و 700 نفر بيماران پس از بهبودي از بيمارستان ها ترخيص شدند .

با بحران به معناي واقعي رو به رو هستيم

دكتر محمد حسين قرباني - نماينده وزير بهداشت در گيلان نيز با بيان اينكه به طور كلي از 5 اسفند ماه سال جاري ايران با كرونا ويروس درگير است ، كانون دوم اين بيماري را پس از قم ، استان گيلان ذكر كرد.

وي تصريح كرد: يكي از مولفه هاي عامل پيداش ويروس كرونا حضور ميداني مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و ارتباط مردم به صورت اپيدمي يكي از عوامل شيوع آن درايران بود.

وي با اشاره به اينكه گيلان و تمام كشورهاي توسعه يافته آمادگي اين بحران را نداشتند و در واقع زير ساخت هاي گيلان براي اين بحران آماده نبود، گفت:

بايد براي مقابله با اين بحران از همه تشكل هاي استاني و ملي استفاده كنيم چرا كه اين بحران به معناي واقعي بحران است و بايد به طور جديت به اين موضوع نگاه كرد.

نماينده وزير بهداشت در گيلان ياد آور شد: اين جنگي كه ما و همه عامه مردم در آن قرار گرفتيم جنگي واقعي است، چون اين بيماري نه نژاد نه رنگ نه مدير نه جنسيت نه فقير مي شناسد.

وي با تاكيد بر اينكه سازمان بهداشت جهاني در طول 50 سال اخير براي اولين بار بحث بهداشت عمومي را مطرح كرده و اين به معناي واقعي ، بحران است، گفت: شرايط گيلان از لحاظ رطوبت و تراكم جمعيت فضاي عمومي و اقتصاد ضعيف ، سبب تفاوت اين استان با ديگر شهر ها و استان ها است.

دكتر قرباني در ادامه  با اشاره به اينكه مردم بايد به صورت جدي باعث قطع اين زنجيره شوند، گفت: لازمه همكاري مردم با اين ويروس اين است تا مي توانند در خانه بمانند و ما هم با كمك تمام نيروهاي جهادي كه در اين جنگ در حال خدمت رساني به مردم هستند ،بيماران را جدا سازي كنيم.

وي  ياد آور شد: خوشبختانه نمودار دانشگاه علوم پزشكي گيلان وارد فاز تقريبا ثابتي قرار گرفته است ولي اين مهم  بدان معنا نيست كه از اين بحران عبور كرده ايم بلكه بايد تمام توان و تلاش خود را بيش از پيش در اين عرصه بگذاريم تا به نتيجه مطلوب برسيم.

دكتر قرباني در خاتمه  از روحانيت و نيروهاي جهادي به عنوان سربازان خط مقدم خواست  با تمام توان و قدرت خودشان از نيروهاي كادر درمان حمايت كنند و صداي رساي اين سربازان گمنام باشند./ص /م
منبع خبر:
اخبار علمی
   تاریخ: ۱۲:۳۰ - ۲۷/۱۲/۱۳۹۸   بازدید: ۱۱
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
پايش بيش از يك ميليون گيلاني در طرح بسيج ملي مبارزه با كرونا   برنا نيوز