روابط عمومی استانداری گیلان
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

چالش اشتغال در روستاهاي گيلان
 
وحيده اسماعيلي - رشت-خبرنگار: «با خيالي آسوده منابع ملي را به استان مي آوريم تا صرف آباداني و توسعه روستاهاي گيلان شود. »
روستاييان گيلان اين گفته «محمد اميد» معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور در همايش روز ملي روستا و عشاير در حالي گفته شد كه گيلان طبق آمارها در شاخص هاي توسعه روستايي در مقام پنجم كشور قرار دارد. گيلان، استاني كشاورزي است كه 36 درصد جمعيت آن روستايي هستند؛ روستايياني كه نيمي از سال به كشاورزي اشتغال دارند و در نيمي ديگر از سال با كمترين درآمد روزگار خود را سپري مي كنند.

نبود درآمد مكفي و اشتغال زايي ثابت براي روستاييان در حالي است كه بسياري از روستاهاي گيلان با توجه به پيشينه تاريخي و فرهنگ بومي خاستگاه برخي از صنايع دستي و توليدات بومي هستند، اما نبود برنامه ريزي و آموزش و ناكافي بودن حمايت هاي بانكي در ارائه تسهيلات اشتغال زايي در كنار كمبود زيرساخت هاي خدماتي موجب مهاجرت روستاييان فاقد شغل به شهرها شده است. همواره از كمبود آب شرب و راه ارتباطي مناسب، ضعف در برق رساني و حضور نداشتن بخش خصوصي در ايجاد كسب وكار و توليد صنايع دستي به عنوان عمده ترين مشكلات روستاهاي گيلان نام برده شده است.

- روستاييان و رنج هميشگي اهالي روستاي كشايه اشكور از توابع بخش رحيم آباد رودسر سال هاست كه به علت بي توجهي مسئولان به مطالباتشان حتي از امكانات اوليه زندگي بي بهره اند. «محمد علي پور» يكي از اهالي روستاي كشايه گفت: در اين روستا با مشكل ضعف ولتاژ برق مواجهيم. بارها به علت ضعف ولتاژ برق با اداره برق تماس گرفتيم. آنها در پاسخ به ما گفتند كه چون شما در آخرين روستاي منطقه زندگي مي كنيد بنابراين برق به شما نمي رسد. به همين دليل دائما با ضعف ولتاژ و قطع مكرر برق آن هم در ميانه هاي روز و اوايل شب به خصوص در تابستان مواجهيم.

وي ادامه داد: بسياري از اهالي، كارگر فصلي و كشاورز هستند و با مشكلات فراوان وسايل سرمايشي براي خانه هاي خود خريداري كرده اند بنابراين ديگر قادر نيستند ضرر و زيان ناشي از ضعف ولتاژ برق را پرداخت كنند. اين روستايي بيان كرد: اهالي روستا خيلي صبور هستند و سال هاست در مقابل سختي ها و مشكلات سر خم نكرده اند و همه كمبودها را تحمل كرده اند، اما انتظار دارند دولت و مسئولان استاني نسبت به رفع كمبودها توجه بيشتري داشته باشند تا حداقل در اين روستا خدمات پايه و اوليه زندگي فراهم شود. بسياري از جوانان، روستا را به قصد زندگي در شهر و استفاده از امكانات ترك كرده اند. ميانسالان و سالخوردگان در روستا باقي مانده اند.

- نبود راه آسفالت مناسب در روستا «حسن محبي» نيز يكي از روستاييان شفت است كه از انباشت زباله، نبود آسفالت مناسب و شن ريزي كوچه هاي روستاي شالده شفت گله مند است. وي گفت: با اين كه فاصله كمي از شهر شفت داريم، اما نبود راه آسفالت مناسب در فصل زمستان و بارندگي، تردد در كوچه هاي روستا را با مشكل همراه مي كند و اين براي دانش آموزان آزاردهنده تر است.

كمبود آب شرب هم مشكل عمده در روستاي امامزاده اسحاق(ع) شفت است. «ولي زاده» يكي از ساكنان اين روستا بيان كرد: اين روستاي توريستي و مذهبي 100 خانوار دارد كه در فصول بهار و تابستان به دليل ورود تعداد زيادي از گردشگران، آب آشاميدني دچار نوسان و افت فشار مي شود. برخي از روستاييان از آب چشمه استفاده مي كنند كه در زمستان استفاده از آن به سختي صورت مي گيرد. اين در حالي است كه هنوز روستا گازرساني نشده است و به دليل كوهستاني بودن از آن بي بهره ايم.

- آمارهاي مديريت برنامه و بودجه براساس آمارهاي مديريت برنامه و بودجه، گيلان بيش از 2500 روستا دارد كه 100 درصد روستاهاي بالاي 20 خانوار آن از برق برخوردارند. 2015 روستا با 298 خانوار هم از گاز بهره مند هستند و هنوز 93 روستا بدون گاز هستند. روستاهاي آب رساني شده گيلان نيز 1678 روستا با جمعيت 763 هزار نفري است. 2479 روستا نيز تلفن ثابت و 2668 روستا داراي شبكه اينترنت پرسرعت هستند. نبود گاز و راه آسفالت مناسب، كمبود آب شرب، آنتن دهي ضعيف تلفن همراه و كمبود اشتغال سال هاست روستاييان گيلان را با سختي مواجه كرده است. اين در حالي است كه با توجه به تراكم بالاي جمعيت در روستاهاي گيلان، اين مناطق بستري مناسب براي سرمايه گذاري و اشتغال زايي در صنايع بسته بندي و فراوري محصولات كشاورزي هستند.

- دغدغه اي به نام اشتغال روستاييان طي روزهاي گذشته معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رئيس جمهوري به گيلان سفر كرد و از ايجاد ظرفيت هاي جديد براي توسعه روستاهاي گيلان خبر داد و گفت: اشتغال روستاييان دغدغه مسئولان استان است و مشكلات مربوطه با جديت از سوي استاندار گيلان پيگيري مي شود.

«محمد اميد» با اشاره به ارائه تسهيلات لازم براي ايجاد اشتغال روستاييان بيان كرد: هفته آينده جلسه اي به همين منظور در تهران تشكيل مي شود تا اعتبارات لازم براي توسعه روستاهاي گيلان مصوب شود. معتقديم خودكفايي روستاييان در سرمايه گذاري و اشتغال به واسطه كسب درآمد مكفي محقق مي شود. وي به ظرفيت هاي خوب گيلان در حوزه اشتغال زايي روستايي اشاره كرد و افزود: از 400 ميليارد تومان سهم مربوط به روستاهاي استان، 350 ميليارد تومان آن وصول شده است. با توجه به ظرفيت خوب استان بايد ظرفيت هاي جديدي براي توسعه روستاهاي گيلان ايجاد كنيم.

- فاصله شاخص هاي حوزه آب و فاضلاب گيلان با ديگر استان ها استاندار هم با اشاره به اين كه روستاييان گيلان به مشاغلي همچون دامپروري، كشاورزي، زنبورداري، پرورش كرم ابريشم و صنايع دستي مشغول هستند، اظهار كرد: حمايت از مشاغل روستايي و حفظ پايداري جوامع روستايي ضروري است. اعطاي تسهيلات كم بهره براساس برنامه هاي توسعه اشتغال روستايي با هدف تقويت و پايداري اشتغال در روستاها مي تواند در كاهش مهاجرت روستاييان به شهرها موثر باشد.

«ارسلان زارع» گفت: اكنون بيش از 24 هزار نفر از ساكنان روستاهاي گيلان به صنايع دستي اشتغال دارند. سال گذشته بيش از 7 ميليارد تومان تسهيلات بانكي در حوزه صنايع دستي به روستاييان اعطا شد و از سال گذشته تاكنون در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي بيش از 2 ميليون دلار صادرات صنايع دستي به خارج از كشور انجام شده است.

وي مهم ترين نگراني و مطالبات روستاييان مناطق مختلف گيلان را تامين آب شرب عنوان كرد و افزود: شاخص هاي حوزه آب و فاضلاب گيلان به ويژه در مناطق روستايي نسبت به ميانگين كشوري و در مقايسه با ديگر استان ها فاصله زيادي دارد. اميدواريم با تلاشي مضاعف در زمان باقيمانده تا پايان دولت دوازدهم به ميانگين كشوري دست پيدا كنيم و انتظار مردم برآورده شود. زارع درباره راه هاي روستايي گفت: در راستاي تحول اقتصادي و نيز جذب سرمايه گذاري، تقويت و مناسب سازي راه هاي روستايي بسيار اهميت دارد. گيلان جزو استان هاي بحران خيز كشور است به همين دليل نياز است راه هاي روستايي آن تقويت شوند. هميشه گيلان جزو استان هاي برخوردار كشور بوده، اين در حالي است كه هنوز در بخش هاي مختلف به ويژه راه هاي روستايي توسعه پيدا نكرده است.

- توسعه روستاها با شناسايي كارآفرينان مدير كل دفتر امور روستايي گيلان با اشاره به اين كه جمعيت روستايي گيلان 927 هزار نفر معادل 36/7 درصد جمعيت استان است، بيان كرد: درآمد پايين يكي از مهم ترين عوامل مهاجرت از روستا به شهر بوده است. «ياور پيرعلايي» از ايجاد اشتغال و بهبود فضاي كسب و كار در روستاها از طريق دهياري ها خبر داد و گفت: از طريق كشاورزي، ميراث فرهنگي، صنايع خرد مرتبط با مشاغل خانگي، واحدهاي بوم گردي و پيش بيني طرح هاي درآمدزا با تسهيلات كم بهره مي توانيم اشتغال زايي و درآمدزايي را به روستاها بازگردانيم.

وي ادامه داد: اكنون به دنبال توسعه روستاها از طريق شناسايي كارآفرينان روستايي به خصوص بانوان هستيم. با توجه به اين كه شوراها و دهياران جزو اركان مديريت روستايي محسوب مي شوند، از آنها خواسته شده اقدام به شناسايي كارآفرينان روستايي به ويژه بانوان كارآفرين كنند و بانك اطلاعاتي كارآفرينان روستايي گيلان را تشكيل بدهند. اين مسئول بيان كرد: 3 شاخص اميد به زندگي، آموزش و معيشت شاخص هاي توسعه انساني هستند كه گيلان در شاخص توسعه انساني روستايي رتبه پنجم كشور را دارد.

- ارائه تسهيلات اشتغال زايي «ياور پيرعلايي» مدير كل دفتر امور روستايي گيلان از ابلاغ 528 ميليارد تومان تسهيلات اشتغال زايي روستايي و عشايري براي كارآفريني و اشتغال زايي در سال جاري به روستاها خبر داد و گفت: تاكنون 333 ميليارد تومان از اين اعتبار به روستاييان متقاضي تخصيص يافته است.
منبع خبر:
همشهري
   تاریخ: ۰۲:۲۰ - ۲۳/۰۷/۱۳۹۸   بازدید: ۵۹